Гарантіі держави при офіційних трудових відносинах

26 травня 2023

Одним із головних векторів діяльності Державної служби України з питань праці є консультування та запобігання використання неофіційної праці.

На сьогодні залишається вкрай популярною неофіційна зайнятість.  Адже при неофіційних трудових відносинах роботодавці виплачують заробітну плату в «конвертах» чим нехтують встановленими державою вимогами та гарантіями. Не розраховуються з працівниками при звільненні. Зловживають правом працівників на всі види відпусток. Не забезпечують проведенням попередніх та періодичних медичних оглядів працівників. Що дозволяє роботодавцям нехтувати соціальним благополуччям працівників отримуючи для себе надмірний прибуток.

Тільки офіційні трудові відносини гарантують, як працівнику так і роботодавцю захист з боку держави їх  конституційних, економічних та соціальних прав.

Законодавство України гарантує найманому працівнику здорові та безпечні умови праці, оплачувані відпустки й оплату тимчасової непрацездатністі, передбачає допомогу у разі нещасного випадку на виробництві, надання низки пільг, якщо у найманого працівника є малолітні діти, тощо.

Належним чином оформленими трудові відносини вважаються лише тоді, коли роботодавець уклав з працівником трудовий договір офіційно повідомив до початку роботи працівника про його працевлаштування державну фіскальну службу. Офіційно і в повному розмірі виплачує заробітну плату, виступає податковим агентом при утриманні та перерахуванні до бюджету податку з доходів фізичних осіб та сплачує за працівника єдиний соціальний внесок.

Держпраці нагадує про можливість отримання безкоштовної професійної допомоги в сфері повноважень Державної служби України з питань праці на сайті Державної служби України з питань праці та на сучасному інформаційному порталі  https://pratsia.in.ua/.