Консультація щодо встановлення випробувального терміну при працевлаштуванні особи з інвалідністю

17 березня 2023

До інспекторки праці Східного міжрегіонального управління Державної служби України з питань праці  Ірини Смирнової звернувся телефоном пан Андрій, який є внутрішньо переміщеною особою, із запитанням щодо правомірності встановлення випробувального терміну при працевлаштуванні особи з інвалідністю.

Посадовою особою надано необхідні роз’яснення.

За нормами чинного законодавства України передбачено систему пільг для працюючих людей з інвалідністю, спрямованих на створення гідних умов для їх продуктивної та безпечної роботи.

Так, відповідно до статті 26 Кодексу законів про працю України, випробуваня при укладеннй трудового договору для осіб із інвалідністю не встановлюється.

Проте, наразі, в умовах воєнного стану, норми законодавства про працю діють з урахуванням вимог Закону від 15.03.2022 № 2136-ІХ «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» (далі – Закон №2136).

Норми законодавства про працю, які суперечать положенням цього Закону, на період дії воєнного стану не застосовуються.

Відповідно до пункту другого статті 2 Закону №2136, при укладенні трудового договору в період дії воєнного стану умова про випробування працівника під час прийняття на роботу може встановлюватися для будь-якої категорії працівників.

Тобто, у період дії воєнного стану можна встановлювати випробувальний термін для всіх працівників, у тому числі, осіб з інвалідністю, неповнолітніх, вагітних жінок, одиноких матерів із дітьми до 14 років або дитиною з інвалідністю, внутрішньо переміщених та інших осіб, яких раніше це не стосувалося.

Встановлення випробувального терміну  не є обов’язком роботодавця, це його право.

Закон №2136 діє винятково протягом періоду воєнного стану та втрачає чинність із дня його припинення або скасування, крім частини 3 статті 13 Закону  України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану».

Додатково посадова особа повідомила про можливість отримання відповідей на найактуальніші питання застосування трудового законодавства, зокрема і у воєнний час, у розділі «Трудові відносини під час воєнного стану» на інформаційному порталі Держпраці https://pratsia.in.ua/.