Верховний Суд підтримав правову позицію територіального управління Держпраці щодо накладання штрафу на підприємство

29 липня 2022

 

В березні 2019 року інспекторами праці територіального управління Держпраці було проведено захід  державного нагляду у формі інспекційного відвідування у фізичної особи –  підприємця. Під час проведення інспекційного відвідування було встановлено, що у ФОП працюють 3 особи  за відсутності трудового договору, що є порушенням частини першої статті 21 Кодексу законів про працю України .

У зв’язку з виявленими порушеннями законодавства про працю, територіальним управлінням Держпраці винесено постанову про накладення на роботодавця штрафу, згідно з абзацом 2 частини другої статті  265 Кодексу законів про працю України, у розмірі 375 570,00 гривень.

Не погодившись із  постановою, суб’єкт господарювання звернувся до суду із позовом за захистом порушених, на його думку, прав та інтересів.

Як встановлено судами попередніх інстанцій, предметом договорів на послуги є процес праці, а не її кінцевий результат. Фізичні особи повинні були виконувати систематично певні трудові функції в кафе відповідно до визначеного виду виконуваної роботи, у встановлений строк. Також в укладених договорах не визначається обсяг виконуваної роботи, а обумовлюється у вигляді зобов`язання виконувати роботи (надавати послуги), не зазначається, який саме конкретно результат роботи повинен передати виконавець замовнику, не визначено переліку завдань роботи, її обсягу, видів тощо.

15 червня 2022  Верховний Суд України виніс постанову у справі №360/1561/19, якою касаційну скаргу фізичної особи – підприємця залишив без задоволення,

Водночас Суд ухвалив рішення  залишити без змін  Рішення Луганського окружного адміністративного суду та постанову Першого апеляційного адміністративного суду .